Haber

14 Mayıs seçimleri için İspanya ve Polonya’da oy kullanan vatandaşların oy pusulaları diplomatik kuryelerle Türkiye’ye gönderildi.

Avrupa ve Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için oy verme süreci birçok noktada tamamlandı.

Polonya, İsviçre, İsveç, Bulgaristan, İtalya, Malta, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Çekya, Slovakya ve Macaristan’da sandıklar, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri için oy verme süreciyle sona erdi.

KONSOLOSLUĞTA OYLAR KORUNUR

Oy verme işlemleri 5-7 Mayıs tarihlerinde Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği ve Barselona Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirildi. Madrid’de 2 bin 673, Barselona’da 3 bin 165 ve 5 bin 838 kayıtlı seçmenin bulunduğu İspanya’da seçimlere katılım yüzde 55 civarında gerçekleşti. Rahat ve sorunsuz oy kullanma işlemlerinin ardından sandıklarda toplanan oy pusulaları diplomatik torbalara konularak mühürlendi ve gece Madrid Büyükelçiliği ile Barselona Başkonsolosluğu’nda muhafaza edildi.

DİPLOMATİK KURYELERLE GÖNDERİLDİ

Sabah saatlerinde havalimanlarına taşınan sandıklar, diplomatik kuryeler eşliğinde Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul seferini yapacak uçaklara yerleştirildi. Oy pusulaları Türkiye’ye teslim edildikten sonra kolluk kuvvetlerinin gözetiminde Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu’na götürülecek.

POLONYA’DA OYLAR DA GÖNDERİLECEK

1484 seçmenin kayıtlı olduğu ve ilk kez oylamanın yapıldığı Portekiz’de ise Lizbon’daki Türkiye Büyükelçiliği’nde kullanılan oyların yer aldığı sandıklar aynı güzergahtan THY’nin Lizbon-İstanbul seferi ile Türkiye’ye gönderilecek. 12.55 CET’de kalkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu