Haber

AB, Hamas lideri Sinwar’ı terör listesine aldı

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki lideri Yahya Sinwar’ı terör listesine ekledi. Sinvar’ın, Hamas’ın 7 Ekim’de Gazze Şeridi dışında İsrail yerleşimlerine düzenlediği ve en az 1.140 kişinin ölümüne yol açan saldırıların planlayıcısı olduğu değerlendiriliyor.

Yaptırımlar listesine alınması sonucunda Sinwar’ın AB ülkelerindeki mal varlıkları donduruldu ve AB vatandaşlarının onunla iş yapması yasaklandı.

Filistin örgütü Hamas, AB’nin terör örgütleri listesinde yer alıyor. İsrail’in açıklamalarına göre Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarında çoğunluğu sivil en az 1.140 kişi öldürülürken, 250’den fazla İsrailli de rehin alınarak Gazze Şeridi’ne kaçırıldı. İsrail’in verdiği rakamlara göre Filistin bölgesinde halen 132 sivil bulunuyor ve bunların 25’inin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

İsrail karardan memnun

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Sinvar’ın AB’nin terör listesine alınmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. Katz, Brüksel’in kararının “Hamas’ın kaynaklarını boğmaya, gayri meşru hale getirmeye ve her türlü desteği yasaklamaya yönelik” diplomatik çabaların bir sonucu olduğunu belirtti. 61 yaşındaki Sinvar, 7 Ekim’den bu yana ortalıkta görülmezken, İsrail ordusu Sinvar’ın ölüm zamanının geldiğini duyurdu.


İsrail KatzPhoto: resim ittifakı/AP Fotoğrafı/D. Denge

Han Yunus’taki mülteci kampında doğan Yahya Sinvar, 2017 yılında Gazze’deki Hamas’ın lideri seçildi. Sinvar, Hamas tarafından tutulan bir İsrail askerinin serbest bırakılması karşılığında 2011 yılında İsrail hapishanelerinden serbest bırakılan 1.027 Filistinli mahkumdan biriydi. . Hamas lideri, 2015 yılında ABD’nin en çok aranan “uluslararası teröristler” listesine de dahil edilmişti. Aynı listede yer alan bir diğer isim ise Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Daif. 7 Ekim saldırılarının planlayıcıları arasında yer alıyor.

AB, Hamas’ın saldırılarına ve buna karşılık İsrail’in Gazze Şeridi’nde başlattığı yıkıcı saldırıya karşı ortak bir duruş geliştirmeye çalışıyor. Hamas kontrolündeki Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, İsrail ordusunun 7 Ekim’deki saldırının ardından Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava ve kara saldırılarında şu ana kadar 24 bin 285 Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Ölenlerin yüzde 70’inin kadın, çocuk ve yaşlı olduğu belirtildi.

AFP,Reuters/EC,ET

DW Türkçe’ye sansür olmadan nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu