Haber

ABD’li Kadın ve Oğlu Haiti’deki Yardım Kuruluşundan Kaçırıldı

Haiti’de bir yardım kuruluşunda hemşirelik yapan ABD’li kadın ve oğlu silahlı çeteler tarafından kaçırıldı.

Haiti’de silahlı çeteler tarafından işlenen adam kaçırma suçlarına bir yenisi daha eklendi. Başkent Port-au-Prince yakınlarındaki bir toplum kuruluşunda hemşirelik yapan ABD’li Alix Dorsainvil ve o sırada yanında bulunan oğlu, bölgedeki çeteler tarafından kaçırıldı. El Roi Haiti Charity tarafından yapılan açıklamada, “Alix, Haiti’yi evi, Haiti halkını arkadaşları ve ailesi olarak gören son derece ilgili ve sevgi dolu bir kişidir.” Alix Dorsainvil’in El Roi Haiti Vakfı’nın kurucusu ve yöneticisi Sandro Dorsainvil’in eşi olduğu öğrenildi.

Uluslararası toplumu ülkedeki silahlı çetelerle mücadele etmeye çağıran Haitili yetkililer, anne ve oğlunun sağ salim dönmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

ABD’den ‘Haiti’den ayrıl’ emri

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın olayı takip ettiği ve Haitili yetkililerle temas halinde olduğu belirtilirken, adadaki adam kaçırma, suç, iç karışıklık ve sağlık altyapısının kötü olması nedeniyle günler önce 4’üncü seviye ‘seyahat etmeyin’ tavsiyesi verilmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı, acil olmayan tüm hükümet çalışanları ve aile üyelerine Haiti’yi terk etmelerini emretti.

Haiti’deki siyasi kriz 2021’den beri sürüyor

Amerika’nın en fakir ülkesi Haiti, 2021’de Başkan Jovenel Moise’nin öldürülmesinden bu yana siyasi kriz içinde ve çeteler, adam kaçırma ve silahlı soygun gibi şiddet içeren suçlar işleyerek başkentin yaklaşık yüzde 80’ini kontrol ediyor. Temmuz ayının başlarında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Haiti için çok uluslu bir güç oluşturulmasını davet etmişti. – PORT AU PRINCE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu