İş

Ankara’da Mağazacılık Sektöründe İşgücü İhtiyacı Var

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, başkentte sadece mağazacılıkta 30 bini aşkın çalışana ihtiyaç olduğunu belirterek, “Bu alanda meslek liseleri açmak için Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yapmak istiyoruz. .” sözünü kullandı.

Odadan yapılan açıklamaya göre Baran, Meclis Başkanı Mustafa Deryal ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’i ziyaret etti.

Ziyarette eğitim ve ticaret alanındaki gelişmeler değerlendirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Baran, Türkiye’nin en değerli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu, diğer yandan işletmelerin eleman bulamamanın sıkıntısını çektiğini belirtti. Baran dedi ki:

“Hizmet sektörümüzün ekonomimiz içindeki payı yüzde 72 seviyesinde. Bu kadar geniş bir alanda eleman ihtiyacı da çok fazla ama iş gücümüzün kalitesi işverenin aradığı kalitede değil. Ankara’da sadece mağazacılıkta satış pazarlamadan muhasebeye 30 bini aşkın çalışana ihtiyaç var.Bu alanda meslek liseleri açılması için Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yapmak istiyoruz.

Baran, eğitim kurumlarının planlamaya ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

Özel okulların son dönemde çeşitli ilişkiler nedeniyle sürdürülebilirlik korkusu yaşadıklarına işaret eden Baran, özel eğitim kurumlarına uygulanan KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi ve bir defaya mahsus tahsis edilmesi talebinin bulunduğunu kaydetti. her yıl özel okul ve kurslardan alınan lisans ücreti.

Baran, ATO’nun eğitime destek için yürüttüğü çalışmalar hakkında da Bakan Tekin’e bilgi verdi.

haber-karatay.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu