Ekonomi

Antalya’dan kaçan Ruslar kiraları düşürdü

Oturma izinlerinin uzatılmaması, yeni gelenlere izin verilmemesi, konut ve kira fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle Antalya’dan Dubai ve Sırbistan’a yoğun göç yaşanıyor. Bu göç konut fiyatlarında ve kiralarda yüzde 15-25 civarında düşüşe neden oldu.

1 YILDA 40 BİN YABANCI BIRAKTI

Antalya’ya yabancı akını konut başta olmak üzere şehrin birçok bölgesinde fiyatları artıran bir etken olarak öne çıktı. Ancak bu artış Antalya’nın Rus ve Ukraynalı sakinlerini de etkileyerek fiyat hareketine neden oldu. Antalya’da konut ve kira fiyatlarındaki artışın durdurulması amacıyla 10 mahalle yabancıların oturma iznine kapatılırken, diğer mahallelerde ise oturma izni süresi bitenlerin oturma izinleri uzatılmaması nedeniyle Ruslar başka ülkelere göç etmeye başladı. . Antalya’da yerleşik yabancı nüfusta son bir yılda 40 bin azalma yaşandı.

DUBAİ VE SIRBİSTAN’A GİDİYORLAR

Konyaaltı’ndaki Uluslararası Eduant Rus Okulu’nun sahibi Viktor Bikkenev, savaş sonrası Rusya’ya asker alımının başlamasıyla birlikte çok fazla göç yaşandığını belirtti. “Şimdi durum tam tersi. İnsanlar ayrılmak zorunda kalıyor. Çoğu Dubai’ye gitti. Dubai’de böyle bir sorun olmadığını söylüyorlar. Avrupa’nın bazı ülkelerinde sorun yok. Mesela Sırbistan alıyor. İstediği kadar kalıp iş bulabilir. Hırvatistan’da da durum aynı. Bazı ülkeler Rusların gelişini iyi bir şey olarak görüyor. Çünkü belli bir miktar para da yanlarında gelebilir. Ruslar ayrıca Tayland’a, Bali’ye, Maldivler’e de gidiyor.”dedi.

FİYATLAR DÜŞMEYE BAŞLADI

Bikkenev, “Ruslar gidince fiyat da düşüyor. Emlakçıyla görüşüyoruz ama satış olmuyor. Antalya’da denize sıfır bir ev Miami ile aynı veya daha pahalıdır. Arkadaşım Dubai’de Burj Khalifa’nın yanındaki evi zar zor 1 milyon dolara sattı. Antalya fiyatları 1 milyon dolardan başlıyor. Yani anormal bir şekilde arttı. Şimdi ise tam tersi, tek bir ev bile satılmıyor, fiyatlar düşüyor. “Göç İdaresi oturma izni vermeyince insanların yapacak bir şeyi kalmıyor.”söz konusu.

İZİNLER ÇOK ZOR HALE GELDİ

Antalyalı emlakçı Zehra Arslan ise genel olarak yabancılara konut satışı üzerine çalıştıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “Antalya yabancılar için Avrupa ve Dubai’den daha pahalı bir şehir haline geldi. Bu yüzden insanlar bu tarafları tercih ediyor. Bu nedenle konut fiyatlarında yüzde 50 oranında düşüş yaşandı. Yabancılara oturma izni vermenin zorlaşması nedeniyle insanlar daire fiyatlarını düşürmeye çalışıyor. Özellikle yeni projelerde veya daire kiralamalarda fiyatlar düştü. “Ortalama yüzde 15-25 civarında bir azalma var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu