İş

ATSO Başkanı: CDS primlerinin düşürülmesi Türkiye’ye olan güveni artırabilir

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar, CDS primlerinin 400 puanın altına düşmesinin, ülkenin dış borçlanma maliyetlerinin düştüğünü ve küresel finans piyasalarında Türkiye’ye olan güvenin arttığını gösterdiğini belirtti. ve ülke ekonomisine hareketlilik getirebilir.” değerlendirmesini yaptı.

ATSO Başkanı Bahar yaptığı yazılı açıklamada, Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarının iş dünyası tarafından umut ve iyimserlikle karşılandığını belirtti.

Döviz kurlarının bekledikleri ve olması gereken seviyelerde ilerlediğini ifade eden Bahar, “Ardından vergi artışları açıklanmaya başlandı. Ancak bu adımların çok sık gerçekleştiğini ve kümülatif etkilerinin faiz getirisini artırdığını zaman zaman dile getiriyoruz. ekonomide ani bir yavaşlama riski var.” ifadeleri kullandı.

Yıl sonuna kadar yeni bir vergi artışının gündemde olmadığını vurgulayan Bahar, şöyle devam etti:

“CDS primlerinin 400 puanın altına düşmesi, ülkenin dış borçlanma maliyetlerinin düştüğünü ve küresel finans piyasalarında Türkiye’ye olan güvenin arttığını gösteriyor. Bu durum yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisini artırabilir ve ülke ekonomisine hareketlilik getirebilir.”

“Olumlu sinyaller istikrarlı bir ekonomi politikasına işaret ediyor”

Bahar, finansmana erişimdeki zorluklara yönelik çözüm adımlarının iş dünyasının finansal destek ve kaynaklara daha kolay erişmesine ve ekonominin canlanmasına katkı sağlayabileceğini kaydetti.

Gerçekleşen olumlu sinyallerin istikrarlı bir ekonomi politikasına işaret ettiğini ve bu olumlu söylemlerin hayata geçirilmesinin en büyük temennileri olduğunu belirten Bahar, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Toplum ve iş dünyamızın bu adımları pekiştirmesi istikrar ve güven açısından da değerlidir. İş dünyası olarak ekonomi yönetiminin aldığı tedbirleri yakından takip ediyoruz. Bunların nedenlerini biliyor ve sonuç vermesini temenni ediyoruz. Ancak bu süreci biraz daha yavaş bir geçişle sürdürmelerini bekliyoruz.Biz bunu özellikle mikro ve küçük ölçekli işletmelerin hizmet departmanlarında sürdürülebilirliği açısından önemsiyoruz.”

yapraklihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu