Haber

Avrupa ülkeleri yine grevde

Sendikaların çağrısıyla Fransa’da bir kez daha genel grev yapıldı. Emeklilik reformunu protesto etmek için başta Paris olmak üzere ülke genelinde birçok sektörden çalışanlar sokaklara döküldü. Göstericiler ile polis arasında zaman zaman çatışma çıktı. Belçika’da kamu çalışanları, ağır iş yükünü protesto etmek için yürüdü.

Fransız basını kitle hareketini “kara gün” olarak nitelendirdi.

GÖSTERGELİ ULAŞIM

Sendikaların daveti üzerine elektrik, ulaşım, eğitim ve sağlık sektörleri ülke genelinde 300’den fazla noktada greve gitti. Metro ve tren seferleri sabahın erken saatlerinden itibaren azaltıldı.

Kara ve hava ulaşımında da aksamalar yaşandı. Grev nedeniyle bazı müzeler ve Eyfel Kulesi kapatıldı.

Göstericiler polisle çatıştı

Üniversite öğrencileri de oturma hareketleriyle eylemlere destek verdi. Fransa genelinde 11.000 polis ve jandarma konuşlandırıldı. Paris’teki gösteride polisle bazı göstericiler arasında gerginlik çıktı. Polis göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz ve cop kullandı.

Göstericilerden bazıları polise şişe ve taş fırlatırken, gruptakiler yol üzerindeki çöpleri ateşe verdi. Aralarında sağlık çalışanları, huzurevi çalışanları ve bebek bakıcılarının da bulunduğu kamu çalışanları, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yürüyüş düzenledi. Göstericiler, ağır iş yükünü, düşük ücretleri ve işçi eksikliğinden kaynaklanan elverişsiz çalışma koşullarını protesto etti.

duraganajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu