Haber

Boğaziçi’ndeki ‘kayyım’ Can Candan’ın görevine üçüncü kez son verdi

Akademisyen Can Candan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevi kayyum yönetim tarafından üçüncü kez sonlandırıldı.

6 Temmuz 2021’de Naci İnci tarafından görevden alınan Candan, 3 Ağustos 2021’de Boğaziçi Üniversitesi Rektörü’ne yürütmenin durdurulması ve iptali için dava açtı.

Davada, 16 Şubat 2022’de tedbir amaçlı yürütmenin durdurulmasına oy çokluğu ile karar verildi ve Candan’ın görevine iade edilmesine karar verildi.

Daha sonra Candan’ın 18 Temmuz’da yaptığı açıklamaya göre mahkeme kararı hukuka aykırı bularak iptal etti. Ayrıca Candan’ın mahrum bırakıldığı kişisel ve maddi haklarının faiziyle ödenmesine karar vermişti.

Candan, 8 Ağustos’ta 2022 Güz döneminde vereceği derslerin, dışarıdan atanan Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı tarafından onaylanmadığını bildirdi. Öğretim görevlisi, 10 Ağustos 2022’de ‘kayyım rektör’ onayı ile görev süresinin uzatılmamasına karar verildiğini yazdı. Candan’a ofisini boşaltması gerektiği bilgisi verildi. Candan, davayı yeniden mahkemeye taşıdı.

23 Mayıs 2023 tarihinde öğretim üyesi, mahkemenin ikinci kez lehine karar verdiğini şu sözlerle açıklamıştır: “İdare mahkemesi ayrıca Boğaziçi Üniversitesi mütevellilerinin 16.07.2022 tarihinde geçerli olmak üzere görevden alınmalarına; haram olsun! O zamandan beri 311 gün geçti ve ikinci kez üniversiteme dönüyorum! Nerede kalmıştık?”

Haziran ayı sonunda mahkeme kararı kapsamında Candan’ın göreve iadesiyle ilgili resmi yazı yazıldı. ‘Kayyum rektör’ Naci İnci’nin imzaladığı yazıda, Candan’ın mahkeme kararı doğrultusunda göreve başlamasına karar verildiği belirtildi. Böylece Candan resmen görevinin başına döndü.

Candan’ın kişisel Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre İnci, mahkeme kararına rağmen Candan’ın görevine üçüncü kez son verdi.

Candan şunları söyledi: “22 Haziran 2023’te mahkeme kararını uygulamak zorunda kalan ve işe iade yazımı ikinci kez imzalayan kayyum, dün üçüncü kez personelliğimi uzatmayarak görevime son verdi. Yine görevi kötüye kullanma, iptal edilecek hukuka aykırı işlem ve binlerce TL kamu zararı!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu