Haber

Bolu’da Rauf Denktaş Heykeli Açıldı

BOLU’da şehrin en işlek noktasındaki döner kavşağa dikilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın heykelinin açılışını KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptı. KKTC’de Türk askerlerinin güvenliği sağladığını belirten Tatar, “Türk askeri sonsuza kadar adada kalacak” dedi.

Bolu Belediyesi ve Emekli Subaylar Derneği iş birliği ile şehrin en işlek noktalarından biri olan Kalıcı Konutlar’a KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın heykeli dikildi. Heykelin açılış törenine katılmak üzere Bolu’ya gelen KKTC Başkanı Ersin Tatar, ‘Kıbrıs Türk Milli Gayretinde Rauf Denktaş’ panelinin ardından Rauf Denktaş heykelinin açılış törenine katıldı. Törene Ersin Tatar, Bolu Valisi Erkan Kılıç, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, KKTC eski Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve bölge halkı katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada Rumlar kadar Kıbrıs’a hakim olduklarını belirterek, “Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş, devleti kurarken hep egemenlikten bahsetmiştir. devlet, cumhuriyet olsa bugün varlığımızı devam ettiremezdik.Rauf Denktaş bir zamanlar, ‘Kıbrıs Kuruluş Anlaşması’na giden o yıllarda bir mücahit olarak, bir arabulucu olarak hep taht kurdu. O dönemlerde Kıbrıs Türk halkının gönlünde taht kurmuş, elinden geleni yapmış ve 1983 yılında KKTC ve tüm dünya ile Kıbrıs’ta bir anlaşma olursa iki taraf işbirliği yapacaktır dedi. KKTC’deki Türk askerlerinin adanın güvenliğini sağladıklarını anlatan Rauf Denktaş, ‘1973’te Türk askerini adaya geri gönderdim’ dedi. Kendisine en iyisini kazandıran bir cumhurbaşkanı olarak anılmak isterim.” Kendisi Cumhurbaşkanı iken 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile adaya ayak basan Türk ordusu ve artık adanın güvenliği, huzuru ve huzuru varlığına bağlıdır. Türk askeri orada Türk askeri ilelebet orada kalacak.Çünkü bölgenin istikrarı, bazı stratejik ulusal çıkarları ve bölgedeki istikrarı, Türk askerinin bekçi köpeği, barışı koruma gücü olarak Türk ordusu orada varlığını sürdürüyor. 1974’ten beri Kıbrıs’ta kimsenin burnu kanamadı.Çatışma yaşanmadı.Tören sonunda Tatar ve beraberindekiler kavşağa dikilen Rauf Denktaş’ın heykelinin açılışını yaptı.

haber-aksu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu