Ekonomi

Bu proje ile geri dönüştürülmüş giysilerin özellikleri üretim öncesi tahmin edilecektir.

Alanında uzman birçok akademisyene ev sahipliği yapan Ege Üniversitesi, bilim potansiyelini TÜBİTAK’ta kazanca dönüştürmeye devam ediyor. Ülkemizde TÜBİTAK’a en çok proje yapan üniversitelerden biri olan Ege Üniversitesi’nin bir projeye daha destek vermesi uygun görüldü. EÜ Emel Akın Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Doç. Banu Özgen Keleş liderliğinde yürütülen “Geri Dönüştürülmüş İpliklerden Üretilen Örme Kumaşların Performans Özelliklerinin İncelenmesi ve Yapay Sinir Ağları Modellerinin Geliştirilmesi” projesi TÜBİTAK 1002 Rapid Abutment Projesi kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Projede Emel Akın Meslek Yüksekokulu Dr. Öğretim Üyesi Elif Yılmaz da araştırmacı olarak yer aldı.

Proje grubunu tebrik eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünya nüfusunun artması ve sanayinin hızla gelişmesi üretim ve tüketimi de artırıyor. Bu durum üretim ve tüketim süreçleri sonunda ortaya çıkan atık miktarının da artmasına neden olmaktadır. Bu noktada Doç. Dr. Banu Özgen Keleş hocamız ve grubunun yürüttüğü bu proje ile en çok atık üreten branşlardan biri olan dokuma sektöründe orijinal iplikler yerine geri dönüşümlü ipliklerin kullanılabileceği ortaya konulacak. Geri dönüşümlü dokumaların özellikleri üretilmeden önce tahmin edilerek dokumada sürdürülebilirliğe katkı sağlanacak. Hocamızı ve ekibini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Ege Üniversitesi olarak ülkemize katma değer sağlayan projeler üretmeye devam edeceğiz.”

“Doğal kaynakları koruyarak sürdürülebilir üretim”

Tekstil atıklarının geri dönüşümünün doğal kaynakların korunması açısından değerli olduğunu belirten proje koordinatörü Doç. Banu Özgen Keleş, “Tekstil atıklarının geri dönüştürülmesi ve sürdürülebilir tekstillerin üretiminde geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılması, gelecek nesillere saf bir doğa aktarımı ve doğal kaynakları koruyarak üretimi sürdürülebilir kılmak açısından son derece önemlidir. Projemizin konusu, dokuma atıklarının geri dönüşümü ile elde edilen farklı hammadde karışımları ile geri dönüştürülmüş ipliklerden üretilen örme kumaşların çeşitli fiziksel testlere tabi tutularak performans özelliklerinin belirlenmesi ve orijinal ipliklerden üretilen örme kumaşların performans özellikleri ile karşılaştırılmasıdır. .

“Sektöre veri sağlayacak altyapı oluşturulacak”

Projenin amacını açıklayan Doç. Özgen Keleş, “Projemizde geri dönüştürülmüş akrilik, pamuk ve polyester karışımlı ipliklerden farklı hammadde içeriğine ve farklı örgü yapılarına sahip örme kumaşlar üretmeyi ve bu kumaşları Türkiye’de hazır giyim üretiminde kullanmayı planlıyoruz. konut giysileri yelpazesi. Ayrıca bu kumaşların performans özelliklerini inceleyerek yapay sınır ağları ile modellemeyi amaçlıyoruz. Bu doğrultuda proje kapsamında geri dönüştürülmüş ipliklerden farklı örgü konstrüksiyonlarına sahip kumaşlar üretilecek ve kumaş özellikleri kapsamlı bir şekilde analiz edilecektir. Çalışma sonucunda elde edilecek deneysel bilgilere dayalı olarak geliştirilecek yapay bordür ağ modelleri ile geri dönüşümlü örme kumaşların üretilmeden önce özelliklerinin ortaya konulması mümkün olacaktır. Böylece sektörde istenilen özelliklerde kumaş üretimi için üretim öncesi şubelere veri sağlayabilecek bir altyapı oluşturulmuş olacak.”

Doç. Banu Özgen Keleş, “Tekstil sektöründe nitelikli ve ekonomik değeri olan atıkların geri dönüştürülmesiyle elde edilen ipliklerden örülmüş kumaşların üretim öncesi ve sonrasında performans özelliklerini ortaya koyarak sürdürülebilir tekstiller konusunda farkındalık yaratmak, konuyla ilgili farkındalığı artırmak ve teşvik etmek” dedi. orijinal ipliklerden örülmüş kumaşlar ile karşılaştırılarak projelendirilir. Mümkün olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-duzkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu