Haber

Dicle Elektrik şebekeyi kışa hazırlıyor

Dicle Elektrik şebekeyi kışa hazırlıyor

Elektrik çalışanları kırsalda komandolar üzere direkleri sırtlarında taşıyor

DİYARBAKIR – Dicle Elektrik dağıtım bölgesindeki 6 vilayette 2 bin 54 işçi ve 402 araç ile gerçekleştirilen çalışmada şebekenin tamamı gözden geçirilerek kullanım ömrünü dolduran tesisatlar yenileniyor.

Dicle Elektrik, her yıl olduğu üzere bu yıl da kış mevsimi öncesinde sorumluluk bölgesindeki şebekede arıza önleyici bakım ve tamirat çalışması yapıyor. Dağıtım bölgesindeki 6 vilayette 2 bin 54 işçi ve 402 araç ile gerçekleştirilen çalışma ile şebekenin tamamı elden geçirilirken, kullanım ömrünü dolduran tesisat ve aksamlar yenileniyor. Çalışmalar sırasında gruplar vakit zaman, güçlü arazi kaideleri nedeniyle materyalleri kilometrelerce sırtlarında taşıyor.

Kış hazırlıklarıyla ilgili bilgi veren Dicle Elektrik Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, 145’i mühendis olmak üzere toplam 2 bin 54 işçi ve 402 araç ile alanda olduklarını söyledi. Arızaların gerçekleşmeden önlenmesi ve abonelerin rahat bir kış geçirmesi için çalıştıklarını tabir eden Tüzün, alçak ve orta tansiyon şebekelerini termal kamera ve kısmi deşarj aygıtı üzere gelişmiş teknolojik aygıtlar ile denetim ettiklerini belirtti. Tüzün, “Bu kontroller sırasında 481 adet muhtemel arızayı önledik. Yeraltı iletim ağımızı ise bilgisayar destekli mobil kablo test araçlarımız ile gözden geçirerek kışa hazır hale getirdik” dedi.

“587 milyon 500 bin lira bakım çalışması yaptık”

Nedim Tüzün, geçtiğimiz aylarda şebeke bakımı için 587 milyon 500 bin liralık yatırım yaptıklarını bu yatırımın yüzde 80’lik kısmının tamamlandığını söz etti. Tüzün, “Bu bağlamda 2 bin 28 kilometre iletim hattı yenilenerek iyileştirildi, 9 bin 454 adet direk, 291 adet hücre montajı yapılırken, 424 adet pano yenilendi, 538 kesici ölçüm kabininde tadilat yapıldı. Toplamda 31 bin 83 kilometre iletim hattında gerekli kontroller yapılarak 12 bin 427 kilometrelik kısmında, ayrıca 7 bin 543 adet direk tipi ve 2 bin 79 adet de bina tipi trafoda bakım yapıldı. Büyük ölçüde tamamlanan bakım onarım çalışmaları planlanan şekilde devam ediyor” diye konuştu.

Ağaç direğini sırtlarında taşıdılar

Kış hazırlıkları çerçevesinde Arıza Tamir ve Bakım grupları bilhassa kırsal bölgelerde engebeli coğrafik kaideler nedeniyle güçlü misyon yapıyor. Yolu bulunmayan dağlık bölgelerde kilometrelerce sırtlarında gereç taşıyan AOB takımları, Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Güleçler köyünün 1400 rakımlı Guman mezrasında onlarca kilo tartısındaki ağaç direği sırtlarında taşıdı. Yapılan özverili çalışma sonunda mezradaki sınır yenilendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu