Haber

Erzurum’da Kuran kursundaki ‘işkence’ davasında tahliye olmadı

ERZURUM’da mahkeme, yatılı Kuran kursunda 14 çocuğa şiddet uyguladığı iddiasıyla kurs müdürü ve görevlinin yargılandığı davada, sanıkların tutukluluk halinin devamına, psikologlar ve bazı tanıkların dinlenmesine karar verdi. ‘işkence’ suçundan 96 yıldan 195 yıla kadar hapis cezası. Aynı soruşturma kapsamında muhbir Hakan Aslankafa, 7 çocuğa cinsel istismar ve 13 çocuğa işkence ve işkenceden başka bir davadan yargılanıyor.

Palandöken ilçesindeki Hacı Bahattin Evgi Erkek Yatılı Kuran Kursu’nda kalan MK, ailesine yurtta öğretmenlik yapan Hakan Aslankafa’nın kendisini tehdit ettiğini ve cinsel tacizde bulunduğunu söyledi. Bunun üzerine aile, 2 Aralık 2021’de Aslankafa hakkında suç duyurusunda bulundu. Soruşturma başlatan polis ekipleri, Hakan Aslankafa’yı gözaltına aldı. Pedagog eşliğinde MK’nin ifadesi alındı. Emniyetteki ifadesinde suçlamaları reddeden Aslankafa, 1 gün sonra adliyeye çıkarıldığı hakimlik tarafından tutuklandı.

Aslankafa hakkında 7 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 13 çocuğa işkence ve işkence yaptığı gerekçesiyle 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Soruşturma kapsamında Kurs Müdürü Nuhi Karababa ve uşağı Uğur Güngör hakkında da 14 çocuğa işkence yaptıkları iddiasıyla 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Hakan Aslankafa, 31 Mayıs 2022’de cinsel istismar suçlamasıyla 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı ilk duruşmada 119,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak karar, Yargıtay tarafından çocukların duruşma salonunda dinlenmemesi, kayıp tanıkların dinlenmesi ve sanığa verilen cezanın haddinden fazla olduğu gerekçesiyle bozuldu. Duruşmaya tutuklu sanıklar Karababa ve Göngör’ün yanı sıra mağdur aileleri ve tarafların avukatları katıldı. Sanıklar Güngör ve Karababa, çocukların ve ailelerinin verdikleri ifadelerin çelişkili olduğu yönündeki suçlamaları kabul etmeyip tahliyelerini talep etti.

Cumhuriyet savcısı mütalaasıyla sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti. Mahkeme heyeti, sanıklar Karababa ve Gongür’ün tutukluluk hallerinin devamına, psikolog ve bazı tanıkların dosyada dinlenmesine karar vererek duruşmayı 31 Ocak’a erteledi.

sasonajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu