Haber

EYT şartlarını sağlayan kaç kişi var? Bakan Bilgin ilk kez rakam telaffuz etti

TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı ile Mesleksel Yeterlilik Kurumunun 2023 yılı bütçelerinin görüşmeleri başladı. Komite, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, bakanlığının 2023 bütçesinin sunumunu yapıyor.

“ŞARTLARI SAĞLAYAN 1.5 MİLYON KİŞİ VAR”

Sözleşmelilerden taban fiyat artırımına kadar birçok mevzuda değerlendirmelerde bulunan Bakan Alım, EYT düzenlemesine ait de kıymetli bilgiler verdi. Meclis Plan Bütçe Kurulunda bakanlığının bütçe sunumunda birinci defa sayı veren Alım, “Biz bu sene meclisin kararıyla 3600 ek gösterge meselesini düzenledik. İnşallah aralık ayı içinde meclise takdim edeceğiz EYT düzenlemesini. Şu anda yaş şartını kaldırırsak, prim gün sayısı ve hizmet süresi tutan yaklaşık 1,5 milyon kişi var” dedi.

“ÖZEL SEKTÖRÜN KIDEM TAZMİNATI SORUNUNU DA ÇÖZECEĞİZ”

Şartları taşıyanların yüzde 87’sinin özel sektörde çalıştığını söyleyen Bilgin, “Özel sektör kıdem tazminatı sorunuyla karşı karşıya kalacaktır. Resesyona giden dünyada biz bunu nasıl yapacağız diyorlar. Kimse endişe etmesin bu sorun Meclis’te çözülmüş olacak” dedi. Bakan Alım, düzenlemenin aralık ayı içinde Meclis’e sunulacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu