Teknoloji

Google, binlerce çalışanının internet erişimini kısıtlayacak!

CNBC’nin raporuna göre Google, yalnızca Google ile ilgili web siteleri/araçları (ör. Docs, Drive) ve dahili web araçları ile binlerce çalışanın internet erişiminin sonlandırıldığı bir pilot program yürütüyor.

Başlangıçta pilot uygulama için 2.500 çalışanseçildi, ancak geri bildirim, katılımcılara devre dışı bırakma seçeneği sunulmasıyla sonuçlandı.

ÇALIŞANLAR İSTEDİKLERİ YAZILIMI İNDİREMİYORLAR

Bazı çalışanlar için root erişimi de kısıtlanacak, yani bilgisayarlarına yazılım yükleyemeyecekler veya yönetici komutlarını çalıştıramayacaklar.

İnternet erişimini kaybetmek istemeyen herhangi bir Google çalışanı gönüllü olarak pilot programa katılabilir.

CNBC tarafından görülen pilotun dahili açıklamasına göre, deneyin nedeni “Google çalışanları genellikle saldırıların hedefi oluyor”

İnternet erişiminin olmaması, başarılı bir siber saldırı tehdidinin azalması anlamına gelir, ancak bu yılın başlarında Google 12.000 kişiyi işten çıkardıktan sonra dünya çapında 178.000’den fazla kişifazla çalışanı vardır.

ARTAN SALDIRILARA KARŞI YENİ TEDBİRLER ARAMADA

Kısıtlamalar sorulduğunda, bir Google sözcüsü şunları söyledi: “Ürünlerimizin ve kullanıcılarımızın güvenliğini sağlamak en önemli önceliklerimizden biri… İç sistemlerimizi kötü niyetli saldırılara karşı güçlendirmenin yollarını düzenli olarak araştırıyoruz.”

Kritik altyapıları hedef alan siber saldırılar geçen yıl önemli ölçüde arttı ve işletmelerin hedef alındıkları takdirde ve zamanda hazırlanmaları gerekiyor.

Google bir istisna değildir ve bu kadar iyi bilinen bir ismin ve çevrimiçi hizmet yelpazesinin düzenli olarak akın etmesi şaşırtıcı olmamalıdır.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu