Haber

Karadeniz gazı Türkiye’nin 35 yıllık ihtiyacını karşılayacak

ensonhaber.com

Türkiye doğalgaza kavuştu.

Enerjide bağımsızlık yolunda atılan adımlar bugün meyvelerini verdi.

Türkiye’nin dünyaca ünlü enerji filosunun Karadeniz’de keşfettiği 710 milyar metreküplük dev doğal gaz rezervi karaya taşındı.

Bu kapsamda Filyos Limanı’nda ‘Karadeniz Doğal Gaz Devreye Alma Töreni’ düzenlendi.

Törene katılan isimlerden biri de Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez oldu.

Dönmez, tarihi güne ilişkin yaptığı açıklamalarda ilk etap üretimine değindi.

“Bir ülkenin enerji bağımsızlığına giden ilk kıvılcımı ateşlediler”

Bakan Dönmez’in açıklamaları şöyle:

Bugün bir ülkenin kaderini değiştiren insanlarla beraberiz. İnanan, mücadele eden ve sonunda vaat edilen zafere ulaşanların yanındayız. Türkiye’nin güç tarihinde yeni bir çağ açan binlerce kahraman bugün bizlerle. Bir ülkenin bağımsızlığına güç verecek ilk kıvılcımı ateşlediler. Daha önce Karadeniz’de yabancı firmalarla birçok sondaj yaptık ama hiçbirinde sonuca varamadık. Türkiye bir karar vermek zorunda kaldı. Kendi gemilerimizle, kendi teknolojimizle giderdik. Yerli ve milli enerji politikası ile arama ve sondaj gemilerimizi filomuza dahil ettik. Türkiye’nin bugün geldiği nokta sabır, azim ve birlikteliğin sonucudur.

“Arayamazsınız dediler, aradık, bulamazsınız dediler, bulduk”

Bir asır sonra başka bir gemi. Yine Karadeniz sularında Fatih Sondaj gemisi bir milletin kaderini değiştirmede başrol oynadı. Pes etmedik, yılmadık, sonunda başaracağımızı biliyorduk. Geldiğimiz noktada her türlü zorluğa, her türlü yıldırmaya rağmen muvaffak olduk. Bir hayalimiz vardı, inandık, denedik. Her türlü önyargıyı yıktık, arayamazsın dediler, bulamazsın dediler. Bugün Türkiye’nin istiklal ateşi Filyos’ta dalga dalga yayılıyor.

“35 yıl doğalgaz ihtiyacımızı karşılayacak”

Bu eser 85 milyon kişi, bu gurur tüm Türkiye’nindir. Karadeniz gazı dünyanın en kısa açık deniz saha geliştirme projesi olarak kayıtlara geçti. Keşfimiz tüm konutların 35 yıllık doğal gaz ihtiyacını tek başına karşılayacak kapasitededir. Sahada 50’den fazla gemi çalıştı. Bu proje için uzun yıllar yurt dışında çalışıp Türkiye’ye dönen bir mühendisimiz var. Büyük ve güçlü Türkiye’nin güçlü istiklal meşalesi Sakarya doğalgaz sahasından yeniden yükseliyor. Dünü, bugünü ve yarını değil, Türkiye’nin Yüzyılına ilham vermeye geliyoruz. Türkiye’nin yerli ve milli güç hamlesinin baş mimarı olan Cumhurbaşkanımıza desteği ve liderliği için şükranlarımı sunuyorum. Bir önceki iktidar bakanımıza, şimdiki bakanlarımıza ve teşkilatlarımıza, sahada canla başla emek verenlere ve dualarıyla bizleri hiç yalnız bırakmayan 85 milyon vatandaşımıza teşekkür ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu