Ekonomi

Müdahale yaklaşırken Yen sabit kaldı

Japon yetkililerin müdahale ihtimalinin yatırımcıları para birimini düşürmekten caydırmasıyla Japon yeni Perşembe günü son on yılların en düşük seviyesine yakın seyretti. Yatırımcılar arasındaki bu ihtiyat, yenin bir önceki seansta dolar başına 151,975 ile son 34 yılın en düşük seviyesine gerilemesine rağmen geldi.

Yendeki değer kaybının ortasında, Japonya’nın önemli para otoriteleri Çarşamba günü para birimindeki zayıflığı ele almak üzere acil bir toplantı düzenledi. Yetkililer, yendeki düzensiz ve spekülatif hareketleri engellemek için piyasaya müdahale etmeye hazır olduklarının sinyalini verdiler.

Bu durum, Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki’nin döviz değerlerindeki aşırı dalgalanmalara karşı “kararlı adımlar” atılacağını vurgulayan sözlü uyarılarının artmasının ardından geldi. Japonya en son 2022 yılında döviz piyasasına müdahale etmiş ve harekete geçmeden önce endişeleri ve niyetleri hakkında benzer bir dil kullanmıştı.

OCBC, yenin hareketlerinin büyüklüğünün belirli bir eşikten daha etkili olabileceğini öne sürerek, sözlü müdahalenin sınırları olsa da, fiili piyasa müdahalesi riskinin önemli olmaya devam ettiğini belirtti.

Zayıflayan yen, bu ay yaklaşık %3 değer kazanan ve Perşembe günü hafifçe gerilese de rekor zirveye yakın seyreden Japonya’nın Nikkei endeksi için avantajlı oldu.

Bu arada, Çin’de hisse senetleri düşüş yaşadı ve mavi çipli CSI300 endeksi son bir ayın en düşük seviyesini gördü ve Şangay Bileşik endeksi 3000 puan seviyesinin üzerinde kalmakta zorlanarak %0,1 düşüşle kapandı. Çin yuanı, ülkenin ekonomik toparlanmasını desteklemek için Pekin’den daha fazla parasal gevşeme beklentileriyle dolar başına 7,2270 ile dört ayın en düşük seviyesinde nispeten sabit kaldı.

Hong Kong’da Hang Seng Endeksi, teknoloji şirketlerindeki kazançların emlak sektöründeki kayıpları dengelemesiyle çok az hareket gösterdi. Bölgedeki bu karışık performanslar, MSCI’nın Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksinin %0,05 oranında marjinal bir düşüşle kapanmasına yol açtı.

Döviz piyasasında dolar, kısmen Çarşamba günü faiz oranlarını düşürmeye acil bir ihtiyaç olmadığını belirten Federal Rezerv Başkanı Christopher Waller’ın yorumları nedeniyle gücünü korudu.

Fed’in Haziran ayında olası bir faiz indirimine gideceği yönündeki piyasa beklentilerine rağmen, tüccarlar Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın da benzer hamleler yapacağına dair bahislerini artırıyor. Euro ve sterlin dolar karşısında hafif düşüşler kaydederken, Yeni Zelanda doları son dört ayın en düşük seviyesine geriledi.

Macquarie, doların direncinin, son zamanlarda daha güvercin bir ton benimseyen diğer merkez bankalarına kıyasla Fed’in genel şahin duruşundan etkilendiğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz hafta rekor seviyeye ulaşan altın fiyatlarındaki son ralli, güçlenen dolar nedeniyle sınırlandı ve değerli metal %0,2 düşüşle ons başına 2.189,81 dolara geriledi. Petrol fiyatları, Brent ham petrolünün 36 sent artışla varil başına 86,45 dolara ve ABD ham petrolünün 44 sent artışla varil başına 81,80 dolara yükselmesiyle mütevazı bir artış yaşadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu