Haber

Muğla Büyükşehir Distilasyon Tesisi Muğla Aromatik Bitkilerini İşliyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezinde bugüne kadar 10 çeşit tıbbi aromatik bitkiden toplam 468 litre uçucu yağ elde edildi.

Muğla’da tarıma ve üreticiye verdiği destekle dikkat çeken ve Muğla’ya yenilikçi projeler getiren Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında açtığı Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi’ndeki damıtma tesisi ile lavanta, kekik, okaliptüs, nane, adaçayı başta olmak üzere 10 çeşit tıbbi aromatik bitkiden hem üretip hem de 184 vatandaş tarafından toplanan toplam 468 litre uçucu yağ elde etti. Elde edilen uçucu yağın yanı sıra kekik suyu ve lavanta suyu gibi 25,8 ton bitki hidrosolü de üretildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohumluk Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Tıbbi-Aromatik Bitkiler Ar-Ge Laboratuvarı’nda ayrıca bölgede doğal olarak yetişen veya yetiştirilen tıbbi-aromatik bitkilerin periyodik ve yerel uçucu yağ ölçüm analizleri de yapılıyor. Muğla’nın hangi yöresinde hangi bitkinin daha verimli olduğunun tespiti için yapılan çalışmalarda bugüne kadar 32 tıbbi-aromatik bitki damıtıldı.

8 Ton Lavantadan 136 Litre Lavanta Esansiyel Yağı Elde Edildi

2023 yılında Koku Vadisi Lavanta Festivali ile başlayan lavanta hasadı ile bugüne kadar 21 vatandaşın yetiştirip hasadı yaptığı 8 ton lavantanın yağı çıkarıldı. 8 ton lavantadan 136 litre lavanta esansiyel yağı elde edildi. 2023 lavanta hasadı ve preslemenin bir ay daha sürmesi bekleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu