Teknoloji

OpenAI, Metinden Video Oluşturan Yapay Zeka Modeli “Sora”yı Tanıttı: Ağzınızı Açık Bırakacak!

ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI, bugün dünyayı kasıp kavuran yapay zeka modellerine bir yenisini daha ekledi. “ sora“adlı model, metinlerden görseller oluşturabiliyor. Firmanın paylaştığı örnek görseller, modelin korkutucu derecede pürüzsüz olduğunu gösteriyor.

Sora şu anda dezenformasyon, nefret içeriği ve önyargı gibi konularda uzman kişiler tarafından test ediliyor. Şirket, modeli devreye almadan önce gerekli güvenlik adımlarını atmak istediğini belirtiyor.

Sora, metin komutlarıyla 60 saniyelik gerçekçi görüntüler oluşturabiliyor

Güzel, karlı ve canlı şehir Tokyo.Kamera, güzel karlı havanın tadını çıkaran ve yakındaki tezgahlarda alışveriş yapan birkaç kişiyi takip ederek şehrin kalabalık caddesinde ilerliyor. Muhteşem sakura yaprakları rüzgarda kar taneleriyle uçuyor.”

* Videoyu görüntüleyemiyorsanız buradaki kişiye tıklayın.

Başta da belirttiğimiz gibi Sora, metinlerden görseller oluşturmaya yönelik bir model. Yani yazdığınız bir metin komutunu görsele dönüştürebilir. OpenAI, Sora 60 saniye,Bir dakikaya kadar görüntü oluşturabildiğini açıkladı.

bu görsellerden görsel kalite yüksek kalır, oldukça ayrıntılıdır, karmaşık hareketler içerir ve canlı duygulara sahip birden fazla karaktere sahiptir. Yerleştirebildiği belirtildi. Görsellere baktığımızda korkutucu derecede gerçekçi olduğunu görebiliyoruz. OpenAI’nin açıklaması şu şekilde:

Sora, birden fazla karakter, belirli hareketler ve olay örgüsü ile arka planın doğru ayrıntılarını içeren karmaşık sahneler oluşturabilir. “Model, yalnızca kullanıcının komutta ne istediğini değil, aynı zamanda bu şeylerin fiziksel dünyada nasıl var olduğunu da anlıyor.”

Sora, güvenlik testçilerinin yanı sıra sanatçılar, film yapımcıları ve tasarımcılar gibi kişilerin kullanımına da sunulacak. Bu kişiler yapay zeka aracını kullanarak geri bildirim sağlayacak ve modelin daha da geliştirilmesine katkıda bulunacak.

Ayrıca görüntülerden görüntüler üretebilir

* Videoyu görüntüleyemiyorsanız buradaki bağlantıya tıklayın.

Bunun dışında OpenAI, yalnızca metinlerden değil görsellerden de görseller oluşturabildiğini ekledi. Şirketin açıklamasına göre mevcut bir görseli alıp ondan bir görsel üretebiliyor. Bu görselde de küçük detaylara ve detaylara dikkat ediyor.

Bazı zayıf yönleri de yok değil.

Elbette model şu anda test aşamasında olduğu için zayıf yönleri de var. OpenAI de bunu kabul ediyor. Şirket bazen karmaşık sahnelerin fiziğini analiz ediyor. Doğru şekilde simüle etmek zor olabilirVe neden-sonuç örneklerini anlamayabilirdiyor.

Örneğin oluşturulan bir görselde bir kişinin kurabiyeyi ısırdığını ancak sonrasında bu kurabiyenin üzerinde herhangi bir ısırık izi kalmadığını görebiliriz. Ayrıca sağ, sol gibi detayları karıştırabileceği ve kameranın gidişatını takip etmek için zamanla oluşabilecek olayları açıklamakta zorluk çekebileceği de söyleniyor.

Yine de örnek görsellere baktığımızda Sora’nın ne kadar potansiyele sahip olduğunu görebiliyoruz. Yapay zeka modellerinde devrim yaratacak potansiyele sahip olduğu aşikar. Herkesin yanına geldiğinde neler yapabileceğini göreceğiz.

Sora ile üretilen daha fazla görsel örneği

*Videoyu görüntüleyemiyorsanız buradaki bağlantıya tıklayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu