Haber

Organ bağışında lider Bursa

BURSA (IGFA) – Bursa Bölgesi, organ bağışı ve nakli faaliyetleriyle yıllardır organ bağışına öncülük etmeye devam ediyor. Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Düzce ve Bilecik illerinin yer aldığı Bursa Bölgesi, beyin ölümü tespit ve aile bağış oranlarında liderliğini 2023 yılında da sürdürmeye devam etti.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr., Bursa bölgesindeki hastanelerin bağışçı bildirimleriyle listenin başında yer aldığını ve bu anlamda Türkiye’nin gururu olduklarını belirtti. Orkun Yıldırım, “Bakanlığımız başta olmak üzere Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova ve Bilecik illerinde yıllardır yürütülen organ bağışı bilinçlendirme çalışmalarına destek veren Sağlık Müdürlükleri, hastane yöneticileri, yoğun bakım hekimleri ve hemşirelerimiz, Bu başarıda büyük bir özveriyle çalışan organ nakli koordinatörlerimizin büyük katkıları var. “Yıllardır organ bağışında bölgemizi zirvede tutan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Dr., dünyada olduğu gibi Türkiye’de de organ ve doku bekleyen hasta sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Yıldırım, “Bekleme listelerine baktığımızda 2023 yılı itibarıyla Türkiye’de 24 bin 449 kişi böbrek nakli bekliyor, 1422 kişi kalp nakli bekliyor, 2 bin 600 kişi karaciğer nakli bekliyor, 204 kişi bekliyor” dedi. Akciğer nakli için 277 kişi pankreas nakli, 3 bin 963 kişi ise kornea nakli bekliyor. “Bursa Bölgesi’nde 2 bin 341 kişi böbrek, 337 kişi karaciğer, 138 kişi ise kornea bekliyor.”

‘Bir gün herkesin organa ihtiyacı olabilir’

Türkiye’de geçen yıl 1.711 kişiye beyin ölümü tanısı konmasına rağmen, ölenlerin yakınlarının yalnızca 289’unun organ bağışına onay vererek başka hayatlara umut verdiğini söyleyen Dr. Yıldırım, “Buradaki rakamlardan da anlaşılacağı üzere maalesef ülkemizde kadavra bağışı oranları hala çok düşük. Hastalarımız ancak başka bir sağlıklı akrabasının organlarıyla hayatta kalabiliyor. Sağlık Müdürlüğü olarak organ bağışı konusunda toplumsal bilinçlendirme faaliyetleri en çok önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Hastalarımızın bir an önce sağlığına kavuşması için organ bağışına her zaman ihtiyacımız var. Bağış sayısının azalması birçok hastanın organ nakli yapılamaması nedeniyle ölmesine neden oluyor. “Halkımızın bu noktada, özellikle ölen yakınlarının organlarının bağışlanması konusunda, bir gün kendisinin veya bir yakınının organa ihtiyaç duyacağı düşüncesiyle duyarlı davranacağına inanıyorum” dedi.

gaziosmanpasa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu