Haber

Sudan’da ateşkes 5 gün daha uzatıldı

Hartum’daki ABD BüyükelçiliğiTwitter’dan yapılan açıklamada, ” Suudi Arabistan ve ABD, Sudan ordusu güçlerinin ve HDK’nın ateşkes anlaşmasını 5 gün daha uzatmasını memnuniyetle karşılıyor.terimi yer aldı.

Ateşkesi uzatma kararının daha fazla insani yardım ve temel hizmetlerin sağlanmasına ve uzun vadeli bir ateşkesin görüşülmesine zaman tanıyacağı belirtildi.

Açıklamada, 20 Mayıs’ta imzalanan ateşkesin tam olarak uygulanmasa da ihtiyaç sahibi yaklaşık 1 milyon Sudanlıya insani yardım ulaştırılmasını sağladığı ve daha fazla insani çaba sarf edileceği belirtildi.

kısa süreli ateşkes

Taraflar, 22 Mayıs Pazartesi günü saat 21.45’ten itibaren geçerli olmak üzere ABD ve Suudi Arabistan üzerinden 20 Mayıs’ta bir haftalık ateşkes ilan ettiklerini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ateşkesin yürürlüğe girmesinden bir gün sonra Sudanlı generallerin nihai ateşkese uymamaları halinde yaptırımlarla karşı karşıya kalacakları konusunda uyardı.

Bu gece sona eren ateşkes süresince çatışmalar devam etti. Her iki taraf da birbirini ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Ordu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi hareket ettiği için tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde tamamen orduya entegre edilmesini istiyordu. Savaş ve tırmanan gerilim, 15 Nisan sabahı başkent Hartum ve çeşitli kentlerde taraflar arasında silahlı çatışmaya dönüştü.

HDK, 2019’da darbeyle devrilen Devlet Başkanı Ömer El Beşir döneminde isyancılara karşı mücadele etmek, sınırları korumak ve Darfur’da düzeni sağlamak amacıyla bir milis yapılanması olarak kuruldu. ve İstihbarat Teşkilatı 2013 yılında giderek bağımsız bir yapıya kavuşmuş ve onbinlerce üyesi bulunmaktadır.

Ülke içinde bir milyondan fazla insanın yerinden edildiğini belirten Birleşmiş Milletler, çatışmalar nedeniyle 300 bin kişinin komşu ülkelere kaçtığını duyurdu.

Sudan Sağlık Bakanlığı, çatışmaların başlamasından bu yana 709 kişinin öldüğünü ve 5 bin 424 kişinin yaralandığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu