Haber

Sünni din adamı İsmailzehi, İran’da bir göstericinin idam edilmesini eleştirdi

İran’ın güneydoğusundaki Zahidan şehrinin Cuma İmamı Sünni din adamı Abdülhamid İsmailzehi, dün güvenlik görevlisini bıçakla yaralamak suçundan idam edilen 23 yaşındaki Muhsin Şikari’ye idam cezası verildiğini söyledi. Tahran’daki protestolar sırasında İslam’a ve Kuran’a aykırıdır.

Sünni din adamının internet sitesine göre İsmailzehi, Zahidan’daki Makki Camii’nde cuma namazı öncesi hutbesinde dün gerçekleştirilen infazı eleştirdi.

Dünkü infazı “İslam’a ve Kuran’a aykırı” olarak nitelendiren İsmailzehi, “Muhsin Şikari’nin Tahran’dan idam edilmesine çok üzüldüm. Yolu kapattı ve Besiç’in bir üyesini yaraladı. Yolu kapatan kimseyi öldüremeyiz. Yola çıkıp bir Besici’yi bıçakladı. Kur’an-ı Kerim böyle bir izin vermedi. İnsan öldürmeyen idam edilmemeli.” söz konusu.

Cinayet işlemeyen bir kişiye idam cezası verilmesinin doğru olmadığını ifade eden İsmailzehi, “Savaş (devlete savaş) suçlamasıyla tutukladığınız kişilere farklı cezalar veriliyor. Bir iki yıl hapis yeterdi. Muhsin Şikari’ye yolu kapattığı ve bir Besiç üyesini yaraladığı için.” dedi.

Sünni din adamı İsmailzehi, protestocuları öldüren güvenlik güçlerinin de cezalandırılması gerektiğini söyledi. ” sözlerini kullandı.

Hükümet yetkililerine seslenen İsmailzehi, şöyle devam etti:

“Milletin sorunları var ve protesto ediyor. Bu protestoları dinleyin ve İran halkıyla müzakere edin. Bu milleti dövmek, öldürmek, idam etmek doğru değil. Bu protestolar insan öldürmekle bitmiyor. Sorunları mantık çerçevesinde çözün. İnsanları vurmak, öldürmek veya Suçlamakla (Kanunda idam cezasını gerektiren suç) savaşmak acıyı dindirmez. Allah hepimize doğru düşünebilmeyi nasip etsin.”

Öte yandan sosyal medyada yayınlanan ve vilayet merkezi Zahidan’da çekildiği anlaşılan sahnelere göre Cuma namazının ardından Mekki Camii’nden çıkan kalabalık bir yürüyüş ve ülke hükümetini hedef alan sloganlar atıldı.

Kadınların da yer aldığı protestolarda göstericilerin dün Tahran’da infaza tepki içeren pankartlar taşıdıkları görüldü.

İlk idam cezası infaz edildi

İran’da genç bir kadının polis tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirmesinin ardından başlayan gösterilerle ilgili olarak bugüne kadar idam cezasına çarptırılan 11 kişiden biri olan Muhsin Şikari dün idam edildi. Tahran’da “Settar Khan Caddesi’ndeki protestolar sırasında vatandaşları soğuk silahla tehdit etmek ve bir güvenlik görevlisini yaralamakla” suçlanan Shikari, ülkede Mahsa Emini protestolarıyla bağlantılı olarak idam edilen ilk gösterici oldu.

Shikari, 20 Kasım’da “ateşli silah taşımak, yolu kapatmak, araçları durdurmak, güvenliği ihlal etmek, milis güçlerle (Besic) çatışmak, güvenlik görevlisini yaralamak, ve terör ve terörü aşılamak”. hüküm giymişti.

İran Ceza Kanunu’na göre “dünyayı kasıp kavurmak ve devlete savaş açmak” gibi hatalar yapanlar idam cezasıyla yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu