Haber

Trump’ın savunma avukatı: Suçlamalar ifade özgürlüğüne saldırıyor

YENİ ABD’de 2020 başkanlık seçim sonuçlarını değiştirmeye çalıştığı iddiasıyla yürütülen “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmaları kapsamında yargılanan eski ABD Başkanı Donald Trump’ın savunma avukatlarından John Lauro, suçlamalar “ifade özgürlüğüne ve siyasi ifadeye saldırı” idi.

Lauro, Trump hakkındaki iddianamenin açıklanmasının ardından Amerikan basınına açıklamalarda bulundu.

Trump’a yöneltilen suçlamaları “ifade ve siyasi ifade özgürlüğüne saldırı” olarak savunan Lauro, iddianamenin zamanlamasına dikkat çekti.

Lauro, Trump soruşturmalarında özel bilirkişi olarak atanan Savcı Jack Smith’in davayla ilgili hızlı bir yargılama talep etmesinin “saçma” olduğunu savunarak, Trump’a tüm delilleri değerlendirmesi ve neyin ne olduğunu anlaması için süre verilmesi gerektiğini belirtti. gerçekler

Trump’a uygulanan muamelenin adil olmadığını kaydeden Lauro, davayı kazanacaklarını söyledi.

Trump’ın destekçilerine teşekkür

Trump ise kendi sosyal medya platformu TruthSocial üzerinden yaptığı paylaşımda kendisine destek verenlere teşekkür etti.

“Hiçbir şey için bu kadar destek görmemiştim.” Trump, “Son üç yıldır ABD’de yolsuzluk, skandal ve başarısızlık hüküm sürüyor ve ülkesi geriye gidiyor.

Trump’a 4 yeni suçlama

Eski ABD Başkanı Trump, dün “ABD’yi yanıltmak için komplo kurmak”, “resmi bir süreci engellemek için komplo kurmak”, “resmi bir süreci engellemeye ve engellemeye teşebbüs etmek” ve “seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını engellemek için komplo kurmakla” suçlandı. yönlendirildi.

ABD’yi aldatmakla, buna teşebbüs etmekle ve Trump’ın başkanlık seçim sonuçlarının toplandığı, sayıldığı ve onaylandığı devlet işlevini bozmak ve engellemek için seçmenlerin oy haklarına karşı komplo kurmakla suçlanıyor.

Trump’ın “2020 başkanlık seçimlerini kaybetmesine rağmen iktidarda kalmaya kararlı” olduğu belirtilen iddianamede, eski başkanın seçim sonuçları hakkında yalanlar yaydığı ve bu yalanların Kongre’ye yapılan baskını körüklediği kaydedildi.

İddianamede, Trump’ın seçim sonuçlarını değiştirme çabalarına yardım ettiği iddia edilen ancak isimleri paylaşılmayan 6 “işbirlikçi”den de bahsediliyor.

Trump’ın 3 Ağustos’ta mahkemeye çıkması bekleniyor.

6 Ocak Kongre baskını

ABD’de aşırı sağcı gruplar ve eski ABD Başkanı Donald Trump destekçileri, 3 Kasım 2020 seçimlerinin sonuçlarını onaylamak için 6 Ocak 2021’de oturumun yapıldığı Kongre binasını bastı.

Baskında 1’i polis olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetti. Baskın nedeniyle isyana tahrik suçundan azil soruşturmasında yargılanan eski Başkan Trump, Şubat 2021’de Senato’da yapılan oylamada beraat etmişti.

Temsilciler Meclisi’ndeki demokratlar, Cumhuriyetçilerin itirazlarına rağmen bir komite kurarak olayı soruşturmaya başladı.

Komite, Trump’ın “ayaklanmayı tetiklemek, yardım etmek ve zemin hazırlamak”, “resmi bir süreci engellemeye çalışmak”, “ABD düzenini bozmak için komplo kurmak”, “yanlış beyanlarda bulunarak komplo kurmak” gibi kabahatler işlemiş olabileceği sonucuna vardı. varmıştı.

Komitede, Trump’ın bu suçlardan yargılanmasını Adalet Bakanlığı’na önermek 9 üyenin oyuyla kabul edildi.

Trump’a yönelik iddianameler

Son iddianame, görevden ayrıldığından beri Trump’a yönelik üçüncü ama en önemli iddianame olarak kayıtlara geçiyor.

9 Haziran’da açıklanan 49 sayfalık bir iddianamede Jack Smith, Trump’ı Beyaz Saray görevinden ayrıldığında zımni belgeleri yanına almakla ve bununla ilgili federal soruşturmaları engellemekle suçladı.

İddianamenin ardından 13 Haziran’da Miami’de hakim karşısına çıkan ve “federal bir soruşturma kapsamında ikinci kez mahkemeye çıkan ilk eski başkan” olarak tarihe geçen Trump, hakkındaki diğer 37 suçlamayı da reddetti.

Trump aleyhine, 27 Temmuz’da yardımcısına ve ekibine Mar-a-Lago malikanesinden gizli belgelerin güvenlik kamerası görüntülerini silme talimatı verdiği iddiası da dahil olmak üzere ek suçlamalar getirildi.

Daha önce Trump, 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir kadına “kapanma” ücreti ödediği suçlamasıyla 4 Nisan’da New York’ta mahkemeye çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu