Haber

Türkiye-Irak ilişkilerinde ‘dönüm noktası’: Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani himayesinde Irak, Türkiye, Katar ve BAE arasında, Kalkınma Yolu Projesi’nde işbirliğine ilişkin 4’lü mutabakat zaptı imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak’taki resmi ziyaretleri kapsamında, Bağdat’taki Hükümet Sarayı’nda Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan’ın Sudani ve Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile gerçekleştirdiği görüşmeler sonrası, Kalkınma Yolu Projesi Anlaşması imzalandı. Erdoğan ve Sudani, görüşmelerin ardından ortak basın açıklaması düzenledi.

“Ziyaretimin ve az önce imzalanan anlaşmaların Türkiye-Irak münasebetlerinde yeni bir dönüm noktasını teşkil edeceğine inanıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bağdat’ta bulunmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Başta Sudani olmak üzere tüm Iraklı kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Irak stratejik değerde bir komşumuzdur.

Güvenlik, terörle mücadele, ekonomi, ticaret, enerji, ulaştırma, sınırı aşan sular, sağlık, eğitim gibi pek çok alanda teknik müzakarenin sürdürülmesi ve ortak daimi komiteler kurulmasına karar verildi. PKK’nin Irak’ta yasaklı örgüt ilan edilmesini memnuniyetle karşıladık. Resmen terör örgütü ilan edilip Irak topraklarında varlığının en kısa sürede sonlandırılacağını inancım tamdır.”

‘IRAK VE TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR’

Sudani ise, şöyle konuştu:

“(Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmede) Türkiye ve Irak’ın istikrarını sağlayacak güvenlik işbirliğinde mutabık kaldık. Irak topraklarından başka bir ülkeye saldırı düzenlenmesine izin veremeyiz.

“Irak ve Türkiye’nin güvenliği bölünmez bir bütündür.”

Ayrıntılar geliyor…

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu