Haber

YÖK’ten 15 Yeni Üniversiteye “Geçici” Rektör Ataması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), maddesinde hükümetin rektör atamasını öngören kararı Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen 15 yeni üniversiteye yeni atama yapmak yerine, bu üniversiteleri idari organı olarak kurdu. oy Kendisini sürece hazırlamak için geçici bir rektör atamaya karar verdi. YÖK Lideri Prof. Dr. Erdoğan Teziç, yeni isim tartışmalarının yaşanmaması için 15 yeni üniversite rektörüne ek olarak daha önce cumhurbaşkanı tarafından atanan ve halen görevde olan rektörleri atadıklarını bildirdi.

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı üzerine YÖK’ün 15 yeni üniversiteye ilişkin kararını Başkan Teziç açıkladı. Teziç, YÖK’ün Anayasa Mahkemesi’nin kararını dikkate alarak 15 yeni üniversiteye atama yerine üniversite olmadan önce bağlı oldukları üniversitelerin rektörlerini ek atama olarak atama kararı aldığını bildirdi. Teziç. “ihtiyati” olarak atanan rektörlerin bu üniversitelerde yeni ekipler ve yönetim kurullarının oluşturulmasında ve seçim takviminin gerçekleşmesinde görev yapacaklarını kaydetti. Teziç, seçim sürecinin tamamlanmasıyla bu üniversitelerin normal döneme gireceğini belirtti. Teziç’in açıklamasına göre, seçim süreci sonuna kadar görev yapmak üzere atanan 15 üniversitenin geçici rektörleri şöyle:

“.Adıyaman Üniversitesi Rektörü, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu,

.Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof.dr. Tuncalp Özgen,

Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aksaray Üniversitesi rektörü. Dr Hazma Uygun,

19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof.dr. Amasya Üniversitesi rektörüne. ferit bernay

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof.dr. Yozgat Üniversitesi rektörüne. Cengiz Utaş,

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.dr. Atilla Kılıç,

Erzincan Üniversitesi adına Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yaşar Sütbeyaz,

KTÜ Rektörü Prof.dr. ibrahim ihtimam

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof.’dan Çorum Hitit Üniversitesi rektörüne. Dr. Kadri Yamaç,

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof..dr. Kastamonu Üniversitesi rektörüne. Kadri Yamaç,

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Metin Lütfi Bayder,

.Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Enver Duran’dan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi rektörüne,

.Ordu Üniversitesi Rektörü adına 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. ferit bernay

KTÜ Rektörü Prof.dr. İbrahim İtina,

Uşak Üniversitesi rektörlüğüne Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halim Sözbilir atandı.

İSİM TARTIŞMALARINDAN KAÇINMAK İÇİN

Teziç, geçici rektör atama kararlarının 15 yeni üniversitenin kuruluş kanununun 8. maddesinin fıkrasındaki hükme dayandığını belirterek, “Yeni kurulan yükseköğretim kurumlarında doğabilecek sorunlar ve bu kararla irtibatları değiştirilmişti. hukuk YÖK tarafından çözülecek.” Teziç, bu üniversitelerin öğrenci ve öğretim üyesi olduğunu ancak profesör sayısının yetersiz olduğunu belirtti.

“Biz stratejik çalışmamızda görüşlerimizi ortaya koyduk. Zaman içinde Türkiye’nin artan sayıda üniversiteye ihtiyacı olduğunu ancak altyapı hazırlıklarının yapılması için bunların da zaman içinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca bu kanun çıkınca bir teklifimiz var. ‘Biz hazırız, onlarla bir sorunumuz yok’ dedik. 8’i için ek ekip verilirse bu kısa sürede yapılabilir ama 3’ü için altyapı ve ekip için daha uzun bir zaman dilimine ihtiyaç olduğunu söyledik.”

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu