Ekonomi

Zhang Hongli, Çin’in bankacılık sektörüne yönelik devam eden baskısının bir parçası olarak soruşturuldu

Yeni bir gelişmede, Industrial & Commercial Bank of China Ltd’nin (ICBC) eski başkan yardımcısı Zhang Hongli, ciddi disiplin ve yasa ihlalleri iddiasıyla Çin Merkez Disiplin Denetim Komisyonu (CCDI) tarafından soruşturuluyor. Soruşturma, Başkan Xi Jinping’in 61 trilyon dolarlık finans sektöründeki yolsuzluğun kökünü kazımaya yönelik daha geniş kampanyasının bir parçası.

ICBC’ye katılmadan önce Deutsche Bank (NYSE: Veritabanı ) AG ve Goldman Sachs Group Inc’de üst düzey görevlerde bulunan Zhang, ailevi nedenlerden dolayı 2018 yılında ICBC’deki görevinden istifa etti. Zhang’ın davası, “Dört Büyük” bankalar da dahil olmak üzere bankacılık sektöründeki çok sayıda yetkili ve yöneticinin dahil olduğu birçok baskıdan biri.

Bu yıl hedef alınanlar arasında China Everbright Group ve Bank of China’nın eski başkanları Li Xiaopeng ve Liu Liange de yer alıyor. Her ikisi de rüşvet suçlamasıyla tutuklanırken Li, Komünist Partiden ihraç edildi. Liu daha önce “iş anlaşmalarını” gerekçe göstererek istifa etmişti.

Baskı aynı zamanda rüşvet almaktan ve denizaşırı tasarrufları saklamaktan suçlu bulunan Çin Hayat Sigortası’nın eski lideri Wang Bin’e de ulaştı. Daha sonra ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Başkan Xi Jinping liderliğindeki yolsuzlukla mücadele kampanyası kapsamında bu yıl 100’den fazla yetkili ve yönetici hakkında soruşturma başlatıldı. Sektördeki merkezi liderliği güçlendirmeyi, finansal istikrarı savunmayı ve hedonist yaşam tarzının önüne geçmeyi amaçlıyor. Zhang, ICBC’deki görev süresini, her ikisi de şu anda tutuklu bulunan China Everbright Group’tan Li Xiaopeng ve China Renaissance Holdings Ltd’den Cong Lin gibi diğer önemli isimlerle paylaştı. Zhang, ICBC’den ayrıldıktan sonra eş lider olarak Hopu Investment Management Co’ya katıldı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu