Yaşam

Araştırma: Depresyon ve kaygı kansere neden olmaz

Groningen Üniversitesi’neBağlı hastaneden araştırmacılar, depresyon ile anksiyete ve kanser arasındaki ilişkiyi inceledi.

İşin kapsamı Kanadaİngiltere, Norveç ve Hollanda’dan 300.000 yetişkinden alınan veriler analiz edildi.

Araştırmada depresyon ya da anksiyete ile meme, kolon ya da alkole bağlı kanser türleri arasında ilişki olmadığı belirlendi.

Öte yandan, depresyon veya anksiyete, akciğer ve diğer sigaraile alkolBu risk faktörünün kansere bağlı kanserlere yakalanma riskini yüzde 6 oranında artırdığına dikkat çekildi, ancak sigara ve alkol tüketimi ile vücut kitle indeksi dikkate alındığında bu risk faktörünün daha düşük olduğu belirtildi.

Araştırma ekibinden Dr. Lonneke Van Tuijl “Sonuçlarımız, depresyon veya anksiyete nedeniyle kanser olduklarını düşünenler için bir rahatlama olabilir, ancak depresyon veya anksiyete ile akciğer ve diğer sigarayla ilişkili kanserler arasındaki ilişkiyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”değerlendirmesini yaptı.

Araştırmanın sonuçları Amerikan Kanser Derneği’nin Kanser dergisinde yayımlandı.

haber-kigi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu