Haber

Avcılar’da Deprem Anıtı önünde protesto

AVCILAR’daki Deprem Anıtı önünde toplanan grup, İstanbul’da depremden en çok etkilenecek semt olduklarını ve önlem alarak binaların güvenli hale getirilmesini istediklerini açıkladı.

Marmara Caddesi’ndeki Deprem Anıtı önünde toplanan Avcılar Kent Konseyi, ‘Güvensiz binalarda ölmek istemiyoruz, inançlı binalarda yaşamak istiyoruz’ sloganıyla basın açıklaması yaptı. Yetkili kurumlarla görüşerek önlem almak için çaba sarf edeceklerini belirten Turgay Halisçelik, Avcılar halkı olarak İstanbul’da meydana gelebilecek depremden en çok etkilenecek ilçe olduklarını hatırlattı.

Halisçelik, “Maraş depreminde gördüğümüz ve dehşete düştüğümüz ortak kaygıyı dile getirmeliyiz. Bu yapıların denetimi ne kadar gerçek, kentsel dönüşüm sonrası yapılan yeni binalarda yaşamak ne kadar sadık? merkezi ve yerel yönetimler ile bu çalışmalarla ilgili kurumların bu çalışmaları daha dikkatli ve şeffaf bir şekilde yapmalarını istemektedir.Avcılar’da önemli risk altındaki alanlar bulunmaktadır.Bu alanların önlemler alınarak güvenli hale getirilmesi gerekmektedir.Yerleşim yerlerinin zemin ve alüvyal katlardaki yapı tekrar incelenmeli.Bir deprem anında bu katlarda sarsıntı dalgalarının büyüyeceğini ve üzerindeki yapıların daha fazla sarsılacağını biliyoruz.Doğal afetler kadere çevrilmemeli.İnsanlar güvenle barınabilir. Basın açıklamasına katılan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, son periyotta 1.811 yapının kentsel dönüşüme girdiğini belirtti. od ve binlerce insan dini bir hayata başladı. Hançerli, inançlı evlerin el ele verilmesi gerektiğini, evini yenilemek isteyenlere 10-15 yıl sıfır faizli kredi verilmesi gerektiğini, bunu devletin ve hükümetin yapabileceğini söyledi. Basın açıklamasının ortasında kefenli kişilerin olduğu da kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu