Haber

İsrail, Eriha’ya giriş ve çıkışları kapatırken Ürdün’e seyahati engelliyor

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’daki Eriha kentine ve bölgeyi Ürdün’e açan Kerame Sınır Kapısı’na giriş çıkışları kapatıyor.

Filistin Radyosu’nun haberine göre, İsrail güçleri Eriha kentinin girişlerinde kontrol noktaları kurdu ve giriş çıkışlarda katı prosedürler uyguluyor.

Jericho ve Al-Aghvar Valisi Cihad Abu al-Asel radyoya, “Eriha’nın 4 girişinde işgal güçlerinin kurduğu kontrol noktaları nedeniyle şehirden çıkış çok zor” dedi. söz konusu.

Ebu Asel, kenti kapatan kontrol noktalarının her iki yanında yüzlerce aracın uzun kuyruklar oluşturduğunu, araçların detaylı kontrole tabi tutulduğunu anlattı.

Batı Şeria ile Ürdün arasındaki sınır kapısı da kapatıldı.

Radyonun haberine göre İsrail güçleri dünden bu yana Batı Şeria ile Ürdün’ün ortasında bulunan Kerame Sınır Kapısı’ndan geçişi de engelliyor.

Radyoya konuşan bir toplu taşıma şoförü, Eriha’da yolcu bekleme salonlarında izdiham yaşandığı ve kapı kapalı olduğu için yolcuların salona döndürüldüğü bilgisini paylaştı.

Kerame Sınır Kapısı, Batı Şeria’daki Filistinlilerin Ürdün üzerinden tek kapısı.

Batı Şeria’da tansiyon yükseliyor

İsrail güçlerinin 22 Şubat’ta işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus’a çeşitli noktalardan yaptığı baskı, bölgedeki gerilimi bir kez daha tırmandırmıştı. İsrail ordusunun düzenlediği baskında 11 Filistinli hayatını kaybetti, yüzlercesi de yaralandı.

26 Şubat’ta, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Huwwara kasabasında silahlı bir saldırıda iki Yahudi yerleşimci öldürüldü.

Aynı günün akşam saatlerinde yüzlerce Yahudi yerleşimcinin İsrail ordusunun gözetiminde Huwwara kasabasına geldiği ve Filistinlilere karşı “toplu intikam” saldırıları düzenlediği belirtildi.

Yerleşimciler kasabadaki düzinelerce ev ve arabayı ateşe vermiş, Filistinlilere saldırmış ve gece boyunca evlerini taşlamıştı. Zatara köyünde Yahudi yerleşimcilerin saldırısı sonucu bir Filistinli hayatını kaybetti, olaylarda çok sayıda kişi yaralandı.

27 Şubat’ta, Batı Şeria’nın Jericho kenti yakınlarında silahlı bir baskında bir Yahudi yerleşimci öldürüldü.

İsrail Kamu Yayın Kurumu (KAN), İsrail ordusunun “kaçtığı sanılan silahlı kişileri yakalamak” için Eriha şehrini kuşattığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu