Ekonomi

Brent Petrol 94,35 Dolardan İşlem Görüyor

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 94,35 dolardan işlem görüyor.

Dün 94,21 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 93,70 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.45’teki kapanışa göre yüzde 0,69 artışla 94,35 dolara yükseldi. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 90,86 dolardan satıldı.

Petrol fiyatlarında geçen yılın kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşan yükseliş eğilimi sürüyor. Fiyat artışında dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de ekonomik toparlanmaya bağlı olarak petrol talebinde ve tüketiminde artış yaşanacağını gösteren veriler etkili oldu.

Çin’de beklenenden iyi gelen ekonomik veriler ve rekor petrol tüketimine ilişkin raporlar, dünyanın en büyük ikinci ham petrol tüketicisi olan Çin’de talebin artmaya devam edeceği görüşünü destekledi. Bugün açıklanan verilere göre ülkede petrol rafineri işlemleri ağustos ayında 64,69 milyon tonla rekor seviyeye ulaştı.

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden Suudi Arabistan ve Rusya’nın yıl sonuna kadar gönüllü arz kesintilerine devam edecek olması fiyatların yukarı yönlü hareketini desteklemeye devam ediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın bu hafta yayınladığı raporda, söz konusu ülkelerin üretimlerini azaltmasıyla küresel talep ve arz istikrarındaki açığın açılacağı ve yılın son çeyreğinde fiyatların daha da yükseleceği beklentisi yer alıyordu.

Brent petrolünde teknik olarak 94,59 ile 94,68 dolar aralığının direnç, 94,13 ile 93,99 dolar aralığının ise destek alanı olarak görülebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu