Haber

Fas’ta 7 büyüklüğündeki depremde 50 bin ev yıkıldı

Fas’ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 50 bin evin tamamen veya kısmen yıkıldığı bildirildi.

Fas Kraliyet Mahkemesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, depremzedelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması ve gerekli yardımların ulaştırılması amacıyla acil durum programının devreye sokulması amacıyla Kral VI. Muhammed başkanlığında özel bir toplantı düzenlendi.

Açıklamada, depremden etkilenen 5 bölgede yaklaşık 50 bin evin tamamen veya kısmen yıkıldığına dikkat çekilirken, devletin ihtiyaç sahiplerine 30 bin dirhem (yaklaşık 3 bin dolar) tutarında acil yardım sağlayacağı kaydedildi. Depremden etkilenen aileler.

Açıklamada, “Tamamen yıkılan evler için 140 bin dirhem (yaklaşık 14 bin dolar), kısmen yıkılan evler için ise 80 bin dirhem (yaklaşık 8 bin dolar) doğrudan mali yardım sağlanacağı belirtildi.” Ancak kaç evin tamamen yıkıldığı, kaçının ise kısmen yıkıldığı konusunda bilgi verilmedi.

Fas’ta 8 Eylül’de yerel saatle 23.10’da, merkez üssü Marakeş’in El-Huz bölgesinde olan 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremden Marakeş’in yanı sıra başkent Rabat ile Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fez kentleri de etkilendi.

Fas İçişleri Bakanlığı, son bilgilere göre depremde can kaybının 2 bin 946, yaralı sayısının ise 5 bin 674 olduğunu açıkladı.

ceylanpinar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu