Haber

Erzincan’da Ahıska Türklerinin sürgününün 79. yıl dönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi

Ahıska Türklerinin anayurtlarından sürülmesinin 79. yıl dönümü nedeniyle Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde anma programı düzenlendi.

Üzümlü Ortaokulu salonunda gerçekleştirilen anma programı saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Ahıska Türklerinin sürgününü konu alan video gösteriminin ardından öğrencilerin şiirler okuduğu programda bazı konuklar duygusal anlar yaşadı.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, konuşmasında Ahıska Türklerinin çok zor şartlarda vatanlarından sürgün edildiğini belirterek, şunları söyledi:

“1944 olaylarında o gün, Ahıskalı kardeşlerimiz soğuk gecede vagonlara bindirilerek bilinmeyen yerlere götürüldü. O sürgün sonucunda 20 bin insanımızı kaybettik. Ama Allah’a şükür biz onlara bir millet olduğumuzu gösterdik. yeniden küllerinden doğan bir millet. Bugün Allah’a şükür Türkiye senin vatanın. “Kendimiz kabul ettiğin topraklarda seninle birlikte olmak bize onur ve şevk veriyor.”

Dünya Ahıska Türkleri Birliği Erzincan Temsilcisi Vahit Mirza, 1944 olaylarında hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek, “Ellerinde çiçekler ve sıcak bir karşılamayla bekleyen Üzümlü halkına teşekkür ediyorum. İlk geldiğimiz gün evlerinde soba vardı. Bizimle bir lokma ekmek paylaşıp bizi karşıladılar. Uyum sürecimizde hiçbir sıkıntı yaşamadık. Milletim ve “Milletim adına çok teşekkür ediyorum.” dediler.

Programda Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı da konuştu.

Anma programı, protokolün o dönemi yaşayanlara çiçek takdim etmesiyle sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu