Ekonomi

“Yeni Konut Finansmanı Programı”na ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararın amacı, 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun üçüncü unsurunda tanımlanan mevduat ve katılım bankaları tarafından sağlanacak konut finansmanı ile mevduat ve katılım bankaları tarafından sağlanacak katkı paylarına ilişkin süreksiz kredilere ilişkindir. 28 Mart 2002 tarih ve 4749 sayılı Kanun’un 37. maddesinde usul ve esasların düzenlenmesi gösterildi.

Bu Karar kapsamında daha önce satışa konu edilmemiş; Müteahhitlerin mülkiyetinde olmak kaydıyla inşaatı %100 tamamlanan konutlar, müteahhitlerin mülkiyetinde bulunan veya tamamlandığında mülkiyeti müteahhitlere geçmek şartıyla yapımı devam eden konut projeleri, gerekli izinlerin alınmış ve finansmanı sağlayacak bankalarla garanti sözleşmesi imzalanmış olup, inşaatın müteahhitlerin mülkiyetinde olduğu veya mülkiyetin müteahhitlere geçeceği esasına göre inşaata başlanmadığı tamamlandığında. projelere ve sağlanacak finansmana katkı sağlanacaktır.

Tamamlanma oranı, gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yapılacak değerleme raporuna göre belirlenecektir.

Bu Karar kapsamında; İstanbul 1. bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, 1. ve 2. bölge dışındaki iller 3. bölge olarak fiyatlandırılacaktır.

Finansmanı sağlayan bankanın talebi üzerine karar kapsamında edinilen taşınmazların tescil ve tescil dışı olanlar hariç olmak üzere devir ve temlik edilemeyeceği ve satış vaadine konu olamayacağı taşınmazların beyanlar bölümünde belirtilecektir. edinim davalarında, bildirilen finansman tarihinden itibaren 5 yıl süreyle. Süre sonunda şartname tapu müdürlüğü tarafından re’sen iptal edilir. Borçlunun bu Karar kapsamındaki finansmanları temerrüde düşmesi nedeniyle icra takibine başlanması halinde, finansmanı sağlayan bankanın talebi üzerine bu şartnameler iptal edilecektir.

5 yıl vadeli satışa konu olmayacaktır.

Karar kapsamında gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi/peşin ödemeli konut satış sözleşmesi ile satılacak konutlar için ilgili sözleşmede finansman kullanımına ilişkin karar olması şartı aranacak. Söz konusu satış, finansman tarihinden itibaren 5 yıllık süre ile bahis konusu olamaz.

Karar kapsamındaki katkı paylarından ve esnek ödeme uygulamasından 18 yaşını doldurmuş ve 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler yararlanabilecek. Finansman azami 15 yıl vadeli olarak kullanılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu