Haber

Etiyopya 2016’ya Girmeye Hazırlanıyor

Kendi takvimini kullanan Doğu Afrika ülkesi Etiyopya, yarın 2016’ya girmeye hazırlanıyor. Yeni yılı her yıl 11 veya 12 Eylül’de karşılayan 120 milyon nüfuslu ülke, 2016’ya yarın girecek. Ülkedeki tüm resmi kurumlar yarın yılbaşı tatili yapacak.

Başbakan Abiy Ahmed, tebrik mesajında, geçen yıl birçok zorluğu aştıklarını belirterek, yeni yılda tüm Etiyopyalılara mutluluklar diledi.

Hükümet ayrıca ülkenin en büyük ekonomik projelerinden biri olan Hedasi Barajı’nın tamamen dolmasını yeni yılın başlangıcına denk gelecek şekilde zamanladı.

“Enkutataş” olarak bilinen yılın ilk günü, yağışlı mevsimin sonu ve hasat döneminin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Gregoryen takviminden yaklaşık 7 yıl 8 ay geride olan ve Güneş’i temel alan Etiyopya takvimi, dini bir takvim olup, Federal Demokratik Etiyopya Cumhuriyeti tarafından tüm resmi işlerde kullanılmaktadır.

Farklı bir saat sistemi kullanan Etiyopya’da da gün 00:00’da değil 06:00’da başlıyor. Bir gün 12 saatlik iki farklı bölümden oluşurken, ilk zaman dilimi saat 06.00’da, ikinci zaman dilimi ise saat 18.00’de başlıyor.

Etiyopya takviminde 12 ay 30 günden oluşurken, takvimde 12. aydan sonra 5 ila 6 gün süren 13. ay bulunmaktadır. Bu takvime göre yeni yıl 11 veya 12 Eylül’de başlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu